Strona główna » Czas zgrzewania kształtek elektrooporowych

Czas zgrzewania kształtek elektrooporowych

Zgrzewanie jest jedną z metod łączenia rur PE z kształtkami elektrooporowymi. Cała procedura jest ściśle określona i powinna być wykonywana zgodnie z instrukcją zgrzewania, która jest dostarczona do zgrzewarki elektrooporowej. Czas zgrzewania kształtek elektrooporowych PE jest zależny od rodzaju kształtki oraz jej średnicy. Inne zatem będą czasy zgrzewania mufy, kolana, trójnika lub redukcji elektrooporowej. Podobnie sytuacja wygląda z rozmiarem, średnicą kształtki. Mufa d 160 będzie wymagała dużo dłuższego czasu zgrzewania niż mufa d 32 lub d 40. Dla właściwego doboru parametrów możemy skorzystać, o ile zgrzewarka jest wyposażona w odpowiedni skaner lub pióro, z etykiety i kodu, który przekaże do urządzenia właściwe parametry zgrzewania. W przeciwnym wypadku musimy wartości te (podane także na etykiecie kształtki) wprowadzić do zgrzewarki ręcznie. Efekt będzie dokładnie taki sam. Dla większości kształtek o średnicy do 400 mm wystarczą zgrzewarki o napięciu zgrzewania oscylującym w granicy 39.5 - 40 V. Najmniejszej średnicy mufy i kolana elektrooporowe mogą być zgrzewane przy niższym napięciu.

Dobrej jakości zgrzewarki wyposażone są także w czujnik pomiaru temperatury zewnętrznej. Temperatura otoczenia ma także wpływ na dobór właściwego czasu zgrzewania. Zgrzewarka sama ustali o ile sekund zmniejszyć lub zwiększyć czas zgrzewania kształtki elektrooporowej z rurą.
 

Czas stygnięcia kształtek elektrooporowych


Aby zgrzewanie było wykonane poprawnie, trzeba także przestrzegać czasu stygnięcia połączonych z rurą kształtek elektrooporowych. Zbyt szybkie wyjęcie zgrzewu z zacisków i ich poruszenie może być przyczyną niewłaściwego połączenia materiałów. W większości przypadków czas stygnięcia kształtek polietylenowych PE 100 to 5-15 minut dla kolanek, trójników elektrooporowych, redukcji czy obejm siodłowych z nawiertką. Podobnego czasu "odpoczynku" należy się spodziewać w przypadku muf elektrooporowych do średnicy 140 mm. Powyżej tej średnicy czas stygnięcia może wynieść 20 minut, jak i przekroczyć godzinę dla największych produkowanych kształtek elektrooporowych.


 
Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu